Projekt
Ochrana a podpora hnízdní populace motáka lužního na střední Moravě a ve východních Čechách.
The protection and support of the Montagu's Harrier breeding population in the middle Moravia and the east Bohemia region.
Cíle projektu
Cílem projektu je aktivní ochrana hnízdní populace motáka lužního v tradičních intenzivně zemědělsky obhospodařovaných kulturách v Olomouckém, Zlínském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji, a to v letech 2020–2023. Záchranné práce spočívají zejména v ochraně lokalizovaných hnízd motáka lužního před vysečením a před predací a v realizaci osvětových aktivit mezi cílovými skupinami projektu. Nalezená hnízda motáka lužního v zemědělských kulturách budou označena kolíky před vysečením, s lokalizací hnízd bude seznámen agronom příslušné zemědělské společnosti nebo soukromě hospodařící zemědělec, kolem hnízd bude zhotovena ohrádka z pletiva a položen pachový odpuzovač.
V rámci projektu bude realizována telemetrie 50 vybraných jedinců motáka lužního (jejich značení a sledování). V rámci osvětových aktivit bude vydána tištěná brožura Moták lužní a obrázkové pexeso Moták lužní pro cílové skupiny – zemědělskou a občanskou veřejnost. Dále bude vydána publikace Moták lužní v elektronické podobě (v české a anglické verzi). Zhotoven bude filmový dokument Moták lužní, s cílem představit aspekty ze života motáka lužního.
Výsledky projektu
Během realizace projektu v letech 2020–2023 jsme lokalizovali celkem 589 hnízdících párů motáka lužního, z nichž 374 párů (63,5 %) bylo úspěšných (bylo vyvedeno minimálně jedno mládě). Naprostá většina párů (99 %) hnízdila v polních biotopech, a to zejména v pšenici (86,9 %) a v ječmeni (8,5 %). Pouze 21 párů (3,6 %) zahnízdilo v jiných typech zemědělských kultur jako je tritikále, řepka, rež, žito, jílek nebo vojtěška. V přírodních biotopech (ruderály) bylo zjištěno hnízdění pouze šesti párů (1 %).
U lokalizovaných hnízd byla realizována záchranná opatření dle metodiky projektu. Z většiny hnízd, u nichž byla tato záchranná opatření realizována, byla vyvedena mláďata (byla vyvedena mláďata). Motáci lužní v průměru snášeli 3,97 vajec na hnízdo a v průměru vyváděli 1,95 mláďat na započaté hnízdění (od 1,32 do 2,50) a 3,16 mláďat na úspěšné hnízdění (od 2,50 do 3,97). Za celé období realizace projektu vyvedli motáci lužní z hnízd celkem 1 241 mláďat.
Souhrn výsledků hnízdní biologie a ochrany motáka lužního v Olomouckém, Zlínském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji v letech 2020–2023.
Zastoupení hnízdních biotopů a zemědělských kultur motáka lužního v Olomouckém, Zlínském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji v letech 2020–2023.
Vývoj hnízdní početnosti motáka lužního (Circus pygargus) v Olomouckém, Zlínském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji (oblast realizace projektu) v letech 2020–2023.
Telemetrie projektu
V průběhu realizace projektu jsme označili celkem 51 jedinců motáka lužního GSM vysílačem, a to v souladu s projektem a s plánovanými aktivitami. Jak vyplývá z výsledků projektu, zimoviště naší populace motáka lužního se nachází v širší oblasti Sahelu, zejména na území států Niger, Nigérie a Mali. Jednotliví ptáci však zimovali i na území států Burkina Faso a Benin. Výsledky GSM telemetrie motáka lužního jsou zveřejněny a průběžně aktualizovány na webových stránkách naší organizace:
http://www.tyto.cz/telemetry/maps/
Výsledky kroužkování a telemetrie poukazují na vysokou návratnost mláďat motáka lužního na svá hnízdiště v době dospělosti nebo do jejich blízkého okolí a podtrhují tak smysluplnost dlouhodobě realizovaného záchranného projektu. Bez praktických záchranných opatření by populace motáka lužního postupně zanikla.
V průběhu hnízdní sezóny 2020 bylo celkem 10 jedinců motáka lužního označeno GSM vysílači. Výsledky GSM telemetrie byly zveřejněny na našich webových stránkách: http://www.tyto.cz/telemetry/maps/
Část (16 z celkového počtu 51 ks) použitých vysílačů pro telemetrické značení motáka lužního v rámci realizace projektu v České republice.
Podzimní migrační trasy motáka lužního (Circus pygargus) z hnízdišť v České republice do zimovišť v subsaharské Africe v letech 2000–2023 (výsledky telemetrie projektu).
Jarní migrační trasy motáka lužního (Circus pygargus) ze zimovišť v subsaharské Africe na hnízdiště v České republice v letech 2000–2023 (výsledky telemetrie projektu).
Jarní a podzimní migrační trasy motáka lužního (Circus pygargus) z hnízdišť v České republice do zimovišť v subsaharské Africe a zpět v letech 2000–2023
(výsledky telemetrie projektu).
Osvětové a publikační výstupy
V roce 2021 jsme vydali brožuru Moták lužní – silně ohrožený druh a obrázkové pexeso Moták lužní. Oba tyto materiály jsme průběžně distribuovali cílovým skupinám projektu. Probíhalo pořizování videozáznamů z hnízdění motáka lužního kamerovým systémem, každoročně u dvou hnízd. Videosekvence z natáčení byly zpracovávány a jsou přístupné na našich webových stránkách, v záložce „Video“:
V rámci projektu byly dále vydány publikace Moták lužní, v české a anglické verzi a probíhalo natáčení na hnízdištích motáka lužního za účelem tvorby filmového dokumentu Moták lužní.
Projektový web
Tiskové zprávy
Tisková zpráva z projektu v roce 2020.
Tisková zpráva z projektu v roce 2021.
Tisková zpráva z projektu v roce 2022.
Tisková zpráva z projektu v roce 2023.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti / Evropským fondem pro regionální rozvoj / Evropskými strukturálními a investičními fondy v rámci Operačního programu Životní prostředí.
The project is co-financed by the European Union - Cohesion Fund / European Regional Development Fund / European Structural and Investment Funds under the Operational Program Environment.
Kofinancováno Ministerstvem životního prostředí z Programu péče o krajinu prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Zlínským a Pardubickým krajem